Strona Główna · Historia zamku · Opisy i lustracje · Archeologia i pozostałości zamku · Plany, widoki i wizualizacje zamku · Galeria · Grudzień 07 2019 04:49:51
Nawigacja
Strona Główna
Historia zamku
Opisy i lustracje
Archeologia i pozostałości zamku
Plany, widoki i wizualizacje zamku
Galeria
Kontakt
Szukaj

Ostatnie Artykuły
Zamek w Krasnymstawi...
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 433
Najnowszy Użytkownik: GeorgeSpumb
Zamek w Krasnymstawie i Puławy
Zamek w Krasnymstawie i Puławy


Co ma wspolnego zamek w Krasnymstawie z Puławami?
Wydawać by się mogło że niewiele. Jednak jest w Puławach jedno miejsce które historia związła z nieistniejącym zamkiem krasnostawskim. Jest to Dom Gotycki w zespole pałacowo-parkowym Czartoryskich .


Dom Gotycki został wybudowany na zlecenie księżny Izabeli Czartoryskiej w latach 1801-1809. Zlokalizoawany został na miejscu dawnego pawilonu ogrodowego zniszczonego podczas powstania kościuszkowskiego. Według początkowych planów miał być to mały domek wzniesiony dla dozorcy. Za budulec miały posłużyć lapidaria zebrane z historycznych miejsc w Polsce i Europie. Ostatecznie zdecydowano o budowie większego Domu Gotyckiego, który miał się stać obok Świątyni Sybili miejscem gromadzenia pąmiatek narodowych a także światowych.


Budynek został zaprojektowany w stylu neogotyckim przez Piotra Aignera.
W jego ściany zewnętrzne wmurowano różnego rodzaju pamiątki zabrane z zamków, pałaców i kościołów. Każda ze ścian otrzymała swoją nazwę, były to ściany: Kazimierza Wielkiego, Długosza, Rzymska, Cyda i Ksymeny, Gostynińska, Boguty i Sędziwoja, Kościuszki, Litewska, Żółkiewskiego. Wewnątrz zgromadzono kolekcje obrazów, rzeźb, broni, rękopisów, książek oraz innych dzieł sztuki. W sumie zgromadzono 1529 różnego rodzaju pamiątek, między innymi jedna lub być może dwie pochodziły z Krasnegostawu.
Po konfiskacie dóbr Czartoryskich w roku 1831 zbiory zostały zniszczone lub wywiezione przez Rosjan. Po odzyskaniu niepodleglości udało sie odnaleść i odzyskac tylko niewielki procent ogromnej kolekcji zgromadzonej przez księżnę Izabele Czartoryską.


Kamień czy cegła? Z Zamościa czy z Krasnegostawu?


Jednym z zachowanych fragmentów jest kamień wmurowany obecnie w Ścianę Długosza. Dumny napis na nim głosi: "Kamień wyjęty z bramy, przez którą Jan Zamoyski prowadził Maxymiliana". W tradycji i w literaturze dotyczącej Krasnegostawu, przyjmuje się, iż ów zachowany kamień pochodzi z bramy maksymiliańskiej z Krasnegostawu. Wspomina o tym Stołecki w Rysie Historycznym jak również Zapiski Krasnostawskie (tom I). Jednak pochodzenie tego kamienia nie jest do końca pewne. W roku 1828 w Warszawie ukazał sie katalog: "Poczet pamiątek zachowanych w Domu Gotyckim w Puławach" wydany przez księżnę Czartoryską. Publikacja ta zawiera spis wszystkich pamiątek które trafiły do Domu Gotyckiego. Katalog wymienia dwie pozycje związane z Krasnymstawem, sa to:


Ściana Kazimierza Wielkiego, pozycja 32.
"Kamień wyjęty z bramy, przez którą Jan Zamoyski prowadził Maxymiliana" Przez Stanislawa Zamojskiego przesłany.


Ściana Boguty i Sędziwoja, pozycja 197.
Cegła z zamku KRASNOSTAWSKIEGO, w którym arcy-xiąże Maxymilian mieszkał.


Wątpliwości budzi przedewszystkim pierwsza pozycja. Jedyna słynna brama jaką tradycja wiąże z przeprowadzeniem przez nią arcyksiecia Maksymiliana jest Stara Brama Lubelska w Zamościu skierowana właśnie w kierunku Krasnegostawu. Na pamiątke tego wydarzenia Jan Zamoyski miał wydać rozkaz zamurowania bramy. Od tego czasu funkcje bramy przejeła Furta Janowicka zwana też Lubelską lub Krasnostawską. Także sam napis na kamieniu, który nie wymienia ani Krasnegostawu ani zamku oraz osoba Stanisława Zamoyskiego może sugerować że pochodzi on z Zamościa. Określenie "brama KRASNOSTAWSKA" też nie za wiele wyjaśnia. Pewność możemy miec jedynie co do drugiej pozycji gdzie katalog wyraźnie wymienia zamek w Krasnymstawie, jednak fragmentem pozyskanym z zamku jest nie kamień a cegła.


Zamek w Krasnymstawie został rozebrany w latach 1811-26, jego historia skrywa wciaż wiele zagadek.
Kamień uznawany za pochodzący z zamku w Krasnymstawie (element obecnie w zamieszczony na ścianie domku gotyckiego, w zespole pałacowo-parkowym przy Pałacu Czartoryskich w Puławach).


P.Woźniczka


***

Bibliografia.


-publikacje:


Izabela Czartoryska, Poczet pamiątek zachowanych w Domu Gotyckim w Puławach, Warszawa 1828.


-strony www:


http://www.um.pulawy.pl/artykul/5363_3263.html


http://www.dawnepulawy.pl/Domek-Gotycki.php

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Polecane Strony:


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie