Strona Główna · Historia zamku · Opisy i lustracje · Archeologia i pozostałości zamku · Plany, widoki i wizualizacje zamku · Galeria · Grudzień 07 2019 05:57:47
Nawigacja
Strona Główna
Historia zamku
Opisy i lustracje
Archeologia i pozostałości zamku
Plany, widoki i wizualizacje zamku
Galeria
Kontakt
Szukaj

Ostatnie Artykuły
Zamek w Krasnymstawi...
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 433
Najnowszy Użytkownik: GeorgeSpumb
Opisy i lustracje
Poniżej prezentujemy wybrane fragmenty lustracji. Zakres prezentowanego materiału będzie z czasem poszerzany.

Lustracja z roku 1572 roku:
"most przez przekop, brama z izbami, po prawej stronie bramy mur i baszta otworzysta murowana, mur idzie do domu wielkiego murowanego. Z obu stron domu wieże, w nich piwnice na każdą stronę po 4 a 9 pod wieżą. Nad dolnymi „drugie sklepy” na nich gmachy ... czwarte gmachy. Po prawej: bramy 2 baszty murowane niezakryte."

Lustracja z lat 1661-65:
"Jest w tym mieście zamek nad rzeką Wieprzem murem wkoło obwiedziony. Brama jest z przyjazdu Maksymilianowską nazwana, w której było izdeb 2 i kownat 2 i górne mieszkania funditius popalone i w niwecz obrócone, de novo potrzeba restaurować. Z tej bramy Maksymilianowskiej idąc. drzwi do pokojów ósmi, w którech się sądy odprawowały, i te spalone i wniwecz obrócone. Ganki dookoła i baszt 3 i te popalone. W samym murze zamek, w którym są na dole izby: stołowa i drugie pokojowe z kownatami, alkierzami; także i górne takoweż izby z pokojowemi kownatami i alkierzami. Sklepy także dolne pod temiż izbami murowane. Do tych izdeb teraz piece, okna. posadzki, kominy i wszytkie necessaria preparują i gotują, bo przez ogień ten zamek był spusto-szał i zrujnowany został, który WJMP starosta naprawuje. W tymże dziedzińcu izdebek 2 muro-wanych pod murem przy bramie drugiej. W jednej izdebce mieszkanie p. burgrabiego i kownatka, które było popalone, ale teraz nowo pobudowane. W drugiej kancelaryja i ta spalo-na była funditus, ale teraz nowo restaurowana."

Bibliografia:

-Emilia i Kazimierz Arłamowscy, Wanda Kaput, Lustracja województwa ruskiego 1661 1665. Cz. III. Ziemie halicka i chełmska, Ossolineum, PAN, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1976.

-Kazimierz Stołecki, Krasnystaw – rys historyczny, Puławy 2008.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Polecane Strony:


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie