Strona Główna · Historia zamku · Opisy i lustracje · Archeologia i pozostałości zamku · Plany, widoki i wizualizacje zamku · Galeria · Grudzień 07 2019 04:35:00
Nawigacja
Strona Główna
Historia zamku
Opisy i lustracje
Archeologia i pozostałości zamku
Plany, widoki i wizualizacje zamku
Galeria
Kontakt
Szukaj

Ostatnie Artykuły
Zamek w Krasnymstawi...
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 433
Najnowszy Użytkownik: GeorgeSpumb
Archeologia i pozostalosci zamku
Badania archeologiczne 1984

Badania prowadzil mgr Piotr Boruch.

Celem badań było rozpoznanie stanu zachowania fundamentów zamku, określenie faz jego budowy oraz poziomów użytkowych. Założono dwa wykopy w miejscu prawdopodobnego przebiegu muru ogrodzeniowego.

W wykopie 1. na głębokości około 2,30-3,00 m wystąpiła ceramika z XIV-XV w. Poziom ten można wiązac z pierwszą fazą budowy i użytkowania zamku-prawdopodobnie z 2 poł. XIV w. Nad warstwą z XIV-XV wieku odkryto pozostałości wału ziemnego wzniesionego prawdopodobnie na polecenie Aleksandra Jagiellończyka (1501-1506). W zachodniej części wykopu odsłonięto fundamenty stajni z XIX w. We wschodniej części wykopu odsłonięto fundamenty muru ogrodzeniowego.

W wykopie 2. na głębokości 1,90-2,10 m wystąpiła ceramika datowana na XIV-XV w. Warstwę, w którejznaleziono tę ceramikę można uznać za kontynuację warstwy z XIV-XV w z wykopu 1. W części południowo-zachodniej wykopu odsłonięto narożnik muru ogrodzeniowego i tymsamym ustalono kierunek przebiegu jego wschodniego i południowego odcinka. Mur wybudowany został prawdopodobnie w XVIII w.

Badania archeologiczne 1985

Badania prowadził mgr Piotr Boruch.

W 1985 r. wykonano 13 wykopów o łącznej powierzchni 190 m2.

W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono:
Występowanie warstwy kulturowej z XIV-XV w. przy braku poziomów użytkowych, również późniejszych na całym terenie. Świadczyć może to o niwelacjach dokonanych po roku 1816, po rozbiórce zamku. W toku badań zarysował sie podział na zamek właściwy i przedzamcze. Wykopy 1-5 i 9 znalazły sie na terenie przedzamcza, a wykopy 6-8, 11 na terenie dziedzińca zamkowego. Potwierdza to odkrycie muru kurtynowego w wykopie 12, oddzielającego przedzamcze od zamku. Na terenie przedzamcza w wykopie 3. odkryto fundamenty budowli związanejprawdopodobnie z nowożytnym systemem obronnym. W wykopie 10. zlokalizowanowspomnianą w inwentarzach przybudówkę ze schodami prowadzącymi z dziedzińca zamkowego do piwnic domu wielkiego. Przy zejściu do piwnicy znajduje się filar o przekroju kwadratowym. Podobny filar odkrytto w wykopie 7. w odległości około 20 m oraz prawdopodobnie również następny narożnik w wykopie 12. W wykopie 14 odsłonięto fundament muru oporowego prawdopodobnie z XVIII w. W wykopie 9. odsłonięto fundamenty XIX wiecznej stajni, która oparta została o wcześniejszy mur oporowy. Natrafiono również na ślady osadnictwa kultury łużyckiej, przeworskiej i z wczesnego średniowiecza.

Bibliografia:

Informator archeologiczny: badania 1984 s. 167

Informator archeologiczny: badania 1985 s. 167

Fot 1. Szesnastowieczna kamieniarka pochodząca z krasnostawskiego zamku (w stałej ekspozycji Regionalnego Muzeum w Krasnymstawie).

Fot 2. Kamień z bramy maksymiliańskej uznawany za pochodzący z zamku w Krasnymstawie (element obecnie w zamieszczony na ścianie domku gotyckiego, w zespole pałacowo-parkowym przy Pałacu Czartoryskich w Puławach).

Fot 3. Portal i nadproże wg tradycji pochodzące z bramy zamku w Krasnymstawie (wmurowane w ścianę pałacyku biskupiego w Krasnymstawie, w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca dawnej bramy miejskiej Krasnegostawu zwanej bramą krakowską).

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Polecane Strony:


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie